UNESCO Mirası Macahel

UNESCO’nun Dünya Biyosfer Rezervleri Ağı’nda 129 ülkeden 714 yer var. Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı ise Artvin’deki Macahel bölgesi.

Biyosfer Rezerv alanı; biyolojik çeşitliliğin korunması, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığının “sürdürülebilir” şekilde sağlanması demek. Bunun için seçilen ve geliştiren özel alanlara bu unvan veriliyor.

Macahel ülkemizin en özel yerlerinden biri. Her karış toprağın, her bir ağacın kıymetini bilmek gerek. Aslında ne kadar anlatsak yetersiz kalacak çünkü oranın havasını solumanız, bir gece de olsa Macahel’de kalıp sabah gözlerinizi buranın eşsiz havasıyla açmanız gerekir. Bize sorarsanız; Macahel’de kalmak gençlik aşısı yaptırmak gibi…

Bölgenin muhteşem doğası sayesinde ana geçim kaynağı arıcılık. Saf Kafkas ırkı arılar burada yaşıyor. Artvin’e gittiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri Macahel balı almak olsun.

Peki Macahel bölgesi denince nereyi anlamak gerekiyor? Aslında Macahel 18 köyden oluşuyor. Bugün onların 6 tanesi Artvin’de; kalanı Gürcistan’da. Artvin’deki köyleri sayalım:

Camili Köyü

Eski adıyla Hertvis. Anlamı; derelerin birleştiği yer. Macahel bölgesinin merkezi burası gibi…

Düzenli Köyü

Eski adıyla Zedavake. Anlamı; yukarıdaki düzlük. Camili’ye göre nispeten daha düz bir konumu var, adı buradan geliyor.

Efeler Köyü

Eski adıyla Eprati. Anlamı; büyük kayalıklar. Bulunduğu yer nedeniyle almış bu ismi.

Kayalar Köyü

Eski adıyla Kvabistav. Anlamı; kayaların başı. Yüksek ve kayalık bir konumu var.

Maral Köyü

Eski adıyla Mindiyeti. Anlamı bitişik ya da komşu demek. Camili ile yan yana olduğu için almış bu ismi. En güzel köylerden…

Uğur Köyü

Eski adıyla Akriya. Anlamı ekli, bitişik demek. O da Maral ile komşu olduğu için almış bu adı.